Zdrowy kręgosłup. Jak zadbać układ ruchu i kręgosłup w czasie i po pandemii?

Pandemia oznacza okres przestoju ruchowego. Koronawirus wpłynął na wszystkich bez wyjątku. Ci, którzy byli mało aktywni, są jeszcze mniej aktywni, ponieważ nie uprawiają żadnej aktywności, a tzw. przemycona aktywność fizyczna jak, np. wyjście do pracy, przejście na przystanek autobusowy, większe zakupy, nawet spacer po galerii handlowej, nie istnieje. Wszystko odbywa się online. Nawet te osoby, które regularnie trenowały, są mniej aktywne, bo mimo że salę do ćwiczeń przenieśli do domu lub w plener, to również mają mniej dodatkowych aktywności.

Co oznacza brak aktywności fizycznej dla kręgosłupa i organizmu?
Aktywność fizyczna — zarówno ta dodatkowa, jak i specjalistyczny trening — jest tak samo ważna do utrzymania pełnej higieny organizmu jak mycie zębów, codzienny prysznic czy stosowanie kosmetyków wspomagających stan naszej skóry. Wyobraź sobie, że w związku z ogłoszoną pandemią i zaleceniem, aby pozostać w domach nie tylko przestajesz się ruszać, ale także przestajesz się myć. Teraz pomyśl, jak będziesz wyglądać i czuć się za dwa miesiące? Prawda jest taka, że będziesz w kiepskim stanie już po tygodniu i jedyne, o czym będziesz marzyć, to dokładne umycie ciała i przywrócenie się do poprzedniego satysfakcjonującego stanu.
Dokładnie tak samo wygląda sprawa z aktywnością fizyczną, z tą różnicą, że skutki siedzącego trybu życia odczujesz nieco później. Pierwsze dolegliwości, takie jak sztywność mięśni, kręgosłupa, mniej energii i gorsze samopoczucie mogą pojawić się już po kilkunastu dniach. Z każdym tygodniem, miesiącem czy rokiem będzie tylko gorzej, więc im wcześniej weźmiesz się za higienę układu ruchu, tym lepiej. Twój kręgosłup z pewnością Ci za to podziękuje.

Krokomierz. Cel: 10000 kroków
Należy potraktować ruch jako narzędzie do utrzymywania higieny swojego organizmu i nie zastanawiać się, czy Ci się chce czy nie. Dokładnie tak samo jak nie zastanawiasz się, czy masz umyć zęby — jeśli potrzebujesz, po prostu robisz to. Bez dwóch zdań.
Warto wprowadzić każdego dnia dwa rodzaje aktywności fizycznej. Pierwsza z nich to tzw. przemycona aktywność. Polecam zainstalowanie w telefonie aplikacji typu krokomierz, który będzie monitorować, ile dziennie chodzisz. Wyznacz sobie target, że każdego dnia musisz, czy chcesz czy nie, wyrobić dolną granicę 10 000 kroków. Tu chodzi o Twoje zdrowie, więc stawka jest poważna. Jak to zrobić? Przykładów jest wiele.
• Każdego dnia wysiadasz 2 przystanki wcześniej, wracając z pracy do domu.
• Parkujesz dalej samochód od miejsca zamieszkania.
• Jadąc na zakupy, parkujesz na drugim końcu parkingu — tam zawsze znajdziesz miejsce i oszczędzisz czas na jego szukanie.
• Każdego dnia rano lub wieczorem wybierasz się na 15–20 minutowy szybki spacer.
• Bawisz się z dziećmi częściej, ale na żywo — tam gdzie jest prawdziwy ruch — nie na konsoli.
• Każdy weekend spędzasz aktywnie — spacery po parkach narodowych, dolinach, może górach.

Przykłady można mnożyć. Liczę na Twoją kreatywność. Z pewnością wymyślisz swoje sposoby na spędzanie czasu w ruchu.
Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup
Druga z aktywności, którą należy wprowadzić to specjalistyczny trening pod kątem wzmacniania mięśni i kręgosłupa. Tutaj możliwości jest również wiele. Możesz wybrać:
• Trening na siłowni lub przez Skype z trenerem, który pokaże Ci, jak efektywnie trenować.
• Trening w domu lub parku z obciążeniem swojego ciała.
• Trening w formie wideo w domu.
Ćwiczenia siłowe są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają zachować i rozwijać siłę mięśniową nie tylko mięśni powierzchownych, ale także głębokich, dzięki którym masz silny i zdrowy kręgosłup. Pozwalają Ci na zachowanie ładnej, smukłej sylwetki i co najważniejsze świetnie wpływają na Twoje samopoczucie i poziom energii. Warto.

Trener personalny pomoże dobrać ćwiczenia do Twoich możliwości i wzmocnić Twój kręgosłup.

Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze