Jaki chleb na diecie? Czy eliminacja pieczywa jest konieczna przy odchudzaniu?
NORBERT GOTZ • dawno temuBardzo często, będąc na diecie redukcyjnej, eliminujemy pieczywo z codziennego menu. Nie jest to konieczne do uzyskania efektów, ale warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy jego wyborze.
Jaki chleb na odchudzanie?
Najlepiej jest wybrać pieczywo razowe lub żytnie, ponieważ ten rodzaj mąki będzie dłużej uwalniał energię do krwi. Efekt? Dłuższe nasycenie i brak napadowego głodu.
Jeżeli kupujemy pieczywo w piekarni lub w markecie, warto zorientować się, jak wygląda jego skład. Producenci często dodają do pieczywa karmel lub inne dodatki, co powoduje, że chleb pozornie wyglądający na razowy może okazać się chlebem pszennym. Dokładniej: producent ma obowiązek podawania składu w kolejności od składnika, którego najwięcej jest w produkcie. Oznacza to, że jeżeli na pierwszym miejscu w składzie stoi mąka pszenna, tej mąki jest najwięcej i warto wybrać inny produkt.
Polecam wypróbować pieczywo wypiekane w domu. W tym przypadku mamy stuprocentową pewność co do składu pieczywa. Niewątpliwie plusem domowego chleba na naturalnym zakwasie jest obecność bakterii probiotycznych, dzięki czemu dbamy również o florę bakteryjną jelit, co będzie bezpośrednio przekładać się na odporność organizmu, poziom witalności i zdrowia.
Przepis na żytnie pieczywo:
60g aktywnego zakwasu,
420g mąki żytniej razowej typ 2000,
200g mąki żytniej typ 720,
woda,
15g soli, np. kłodawskiej,
30g pestek dyni,
30g sezamu czarnego.
Przygotowanie:
Zaczyn:
mieszamy 60g zakwasu, 220g mąki żytniej razowej (t 2000) i 330g ciepłej wody i zostawiamy pod przykryciem na co najmniej 4 godziny. Z otrzymanego zaczynu odkładamy 3–4 łyżki do słoika na kolejny chleb (przechowywany w lodówce bez problemu wytrzymuje tydzień).
Ciasto właściwe:
Otrzymany zaczyn mieszamy z 200g zimnej wody, 200g mąki żytniej razowej (t 2000), 200g mąki żytniej (t 720), solą i ziarnami. Zostawiamy na 40 minut, a następnie przekładamy do keksówki i zostawiamy na kolejne 40 minut.
Pieczenie:
35 minut w temp. 220 stopni,
25 minut w temp. 200 stopni
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze